make cash

понеделник, 1 август 2011 г.

Чуждите туристи масово лъжат че са ги обрали и прибират застраховки

80% от сигналите за кражби от туристи по Черноморието са фалшиви.
 Г-жо Иванова, всяко лято полицейските сводки изобилстват със сигнали от туристи за кражби на пари и вещи от хотелските им стаи. Това създава лош имидж на страната ни. Толкова ли е сериозно положението наистина?

Това, което със сигурност знаем, и хотелиерите, и в полицията го знаят, и общо взето е публична тайна, е, че 80 % от тези сигнали са фалшиви. Полицията обаче е длъжна да ги напише в сводката си, защото е подаден такъв сигнал.

Чуждите туристи определено злоупотребяват с информацията за държавата ни, че не е достатъчно сигурна, че има много кражби и трябва да пазим вещите си. Това са чисто професионални туристически трикове на гостите ни от чужбина.

Това нещо не го правят българи, правят го предимно европейски гости, за съжаление. Обявяват липсващи вещи, било от стаите, било от плажа. Обявяват едни баснословни суми от по няколко хиляди евра, с които по никакъв начин няма как да са дошли на почивка, още повече с резервация all-inclusive, при която всичко им се предоставя.

Ако стаите са осигурени със електронни карти за достъп, вместо с ключове, веднага може да се види, че в стаята не е влизал никой, защото картата има обикновено над 500-600 записа памет и това много лесно може да се установи. В момента, в който се установи, туристът млъква и няма повече никакви претенции. Казвам го от личен опит. Затова твърдя, че със сигурност около 80% от сигналите са фалшиви.

Споменахте термина „професионално"? Той навежда на мисълта за масовост и дори организирано действие?

Това е станало вече професионално изкривяване на нашите гости. Те много добре знаят, че в момента, в който са подали сигнал в полицията и полицията им издаде служебна, техният застраховател в съответната държава ще им заплати стойността на липсващите вещи или пари, независимо че такива няма. Това е отиграна практика.

Все пак остават другите 20% от кражбите, които са истински.

Разбира се, кражби има навсякъде. Обикновено обаче това се случва в апартаментски комплекси, където липсва необходимата организация, всички да минават през рецепция, да има достатъчно охрана и т.н. Кражби се случват в целия свят. Мен също са ме обирали в европейски държави, така че в този размер те са нормални. Случват се в градските автобуси, на плажа, случват се и по улиците от разни джебчии.

Тук обаче се търси по-скоро едно действие, което води до овъзмездяване на щета, която всъщност не съществува. Но това е практика в Европа и застрахователят плаща.

Какво ще посъветвате хората, които отсядат в хотел, как да се защитят от посегателства, които само ще помрачат удоволствието от почивката?

Съветът ми е да ползват сейфове. Във всички реномирани хотели има индивидуални сейфове, било в стаята, или във фоайетата. От там кражбите са минимални или изобщо няма такива. Такава кражба много лесно се установява, защото има камери. Нека да ползват сейфовете, да си съхраняват в тях ценните вещи, от типа на накити и пари и няма да имат никакъв проблем. Никой не идва, за да им краде дрехите или надуваемите дюшеци.
Източник: КРОСС

Няма коментари:

Публикуване на коментар